Espresso Makinesi Nasıl Temizlenir ve Kireç Bakımı Nasıl Yapılır?

Espresso Makinesi Nasıl Temizlenir ve Kireç Bakımı Nasıl Yapılır?

kireç bakımı ve makine temizliği nasıl fark yaratır

Kahve yaparken tercih edilen kahvenin kalitesi kadar kullanılan makine, ekipmanın kalitesi de önemlidir; buna ek olarak makine ve ekipmanların düzenli temizliği de direkt olarak içtiğiniz kahvenin lezzetine etki etmektedir. Düzenli olarak yapacağınız makine temizliğinin sağlığınız için önemli olmasının yanı sıra kahvenin lezzetinde de büyük bir fark yarattığını göreceksiniz.

KAHVE MAKİNESİNİ DÜZENLİ OLARAK TEMİZLEMENİZ İÇİN GEÇERLİ SEBEPLER

Espresso Makinesi Nasıl Temizlenir ve Kireç Bakımı Nasıl Yapılır?
 • Espresso makineniz kullanıldıkça suda yer alan partiküller ve kahve kalıntıları makine aksamına yerleşir. Temizlenmediği takdirde kahvenin tadı direkt olumsuz olarak etkilenmektedir.
 • Uzun süre kireç bakımı yapılmayan makinelerde farklı arızalanmalar görülebilir.
 • Makinenizin kenar köşeleri, sıcak su haznesi gibi bölmeleri bakteri oluşumu için kritik bölmelerdir.
 • Halk arasında bilinen sıcak suyun ve kahvenin mikrobu öldürdüğü bilgisi bir efsaneden ibarettir. Suyun sıcaklığı ve kahvenin içindeki asit oranı oluşan tüm bakteri ve mikropları öldürmeye yetmeyebilir.
 • Kahve makinenizin içinde bakteri ve mikrop oluşması sağlığınızı etkileyeceğinden düzenli aralıklarla temizlenmesi önemlidir.

Hem sağlığınız için hem de kahvenin kalitesi için makinenize düzenli temizlik yapmanız önerilir. Peki kahve makinesi temizliği nasıl yapılır?

Kahve Makinesinin Nasıl Temizleneceğine Dair Önemli İpuçları

Temizlik ipuçlarını vermeden önce kullanılan ekipmanları sınıflandırmakta fayda var. Keza makine ve ekipmanların malzemesi bile farklı temizlik yöntemleri uygulamayı gerektirebilir. Ayrıca ekipmanları önerilenin dışında kullanmamanız gerekir. Örneğin kahve makine/ekipmanların su koyma haznelerine süt koymamalısınız. Amacı dışında kullanım makine parçalarına zarar verebilir ya da ekipmanlarda tıkanma/tortu oluşturabileceği gibi temizlenmesi imkansız olan bölmelerde zararlı bakterilerin oluşmasına sebep olabilir.

farklı kahve demleme yöntemleri

Alüminyum malzeme kullanılarak üretilen kahve demleme ekipmanlarını (moka potlar çoğunlukla alüminyumdan üretilir) hiçbir zaman sabun, deterjan, sünger gibi malzemeler ile temasa geçirilmemelidir. Bu ekipmanları sadece sıcak su ile elinizle ovalayarak ya da çalkalayarak temizlemeniz gerekir. Aksi halde alüminyum malzeme tepkimeye girerek sağlığınızı tehdit edebilecek bir malzemeye dönüşebilir. Detaylar için Moka Pot Cezvesi Nasıl Temizlenir? detayına da yer verdiğimiz MOKA POT NEDİR VE NASIL KULLANILIR? yazımıza göz atabilirsiniz.

süt köpürtme işlemi

Ekipmanlarınızda kullandığınız malzemeler de temizlik sıklığına etki etmektedir. Sıvı (taze) sütü ısıtmak ve köpürtmek için kullandığınız makine parçalarını ya da ekipmanlarını her kullanımdan sonra sıcak su, sabun ve sünger ile temizlemeniz gerekmektedir. Çünkü süt çok kısa sürede zararlı bakteri üremesine sebep vermektedir. Makinenize bağlı süt köpürtme çubuğu ve/ya haznesi gibi parçaları her kullanımda ya da gün sonunda makineden ayırarak sıcak su ve sabun ile güzelce yıkamak zararlı bakterilerin oluşumunu engelleyecektir. Kahve ile temas eden ekipmanların günlük temizliğinde, onaylanmış temizlik gücüyle Puly Caff Powder - Temizleme Tozu en çok kullanılan grup temizleme malzemelerinden biridir. 1 litre sıcak suya 10gr Puly Caff Powder - Temizleme Tozu koyup çözdürerek içinde 15 dakika bekletilen filtre ve kaşıklar ardından sıcak su ile durulanarak günlük temizliği sağlanmış olur. Ayrıca kör kaşığa 3-5gram Puly Caff Powder - Temizleme Tozu konularak gruba takılır ve 5 defa 10 saniye ara ile aç/kapa yapıldıktan sonra grup durulanır ve ardından yine 5 defa 10 saniye ara ile aç/kapa yapıldığında günlük grup temizliği sağlanmış olur.

Gün içinde tezgah, makine ve ekipmanları temizlemek için en çok ihtiyaç duyacağınız temizleme fırçalarına da barista ekipmanları kategorisinden ulaşabilirsiniz. 

Makinenizde her zaman temiz içme suyu kullanmanız önerilir çünkü kullandığınız sudaki kireç oranı yüksek olursa makine iç aksamı ve borularda kireçlenme gözlenebilir. Her ne kadar içme suyu kullansanız da zamanla kireç bakımı yapılması yine de gerekecektir. Bazı makineler belirli bir kullanımı aşınca otomatik olarak kireç bakım uyarısı verir ve kireç bakım için bünyelerinde özel program barındırabilir, lakin çoğu makine kireç bakım için uyarı vermemektedir. Kendi makinenizin kullanım kılavuzundan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Eğer bu konuda bir detay verilmediyse aşağıda ilettiğimiz adımları izleyebilirsiniz.

illy makineler cimbali ve francis francis x7

Uzun süre kireç bakım yapılmayan makinelerin su akış yolları tıkanarak daha farklı arızalara sebep olabilir. Bu nedenle makineyi ve kullanımı takip ederek kireç bakım aralıklarını kendiniz düzenleyebilirsiniz. Kahve makinesinde kireç bakım zamanı geldiğini nasıl anlarız? diye soruyorsanız cevabı aslında çok basit. Makinenizde hazırladığınız kahvenin lezzetinde acılaşma ya da akan su hacminde azalma gözlemliyorsanız makinenizin kireç bakım zamanı gelmiştir. Kullanıma bağlı olarak 6 ay ya da yılda bir kere kireç bakım yapmanız makinenizin ömrünü uzatacak ve kahvenin lezzetini bozmayacaktır.

Espresso Makinesi Nasıl Temizlenir ve Kireç Bakımı Nasıl Yapılır?

makinede kullanılan parçalar

 1. Makinenizde demlik, kahve öğütücü tutucusu gibi çıkarabileceğiniz parçaları çıkartarak ılık sabunlu suda beklettikten sonra iyice fırçalayın ve temizlendikten sonra kurulayarak yerine takın.
 2. Su tankınızı (rezervuar) ılık su ile doldurun, içine kireç bakım solüsyonu ekleyip suda çözünene kadar karıştırın.
 3. Kahve koymadan makinenizden solüsyonlu suyu akıtın, böylece kahveyi demleyen parçalar arındırılır ve temizlenir.
 4. Su akıtma işleminin yarısında makineyi durdurun ve sirkenin borularda biriken kalıntıları iyice çözmesi için bir süre bekleyin.
 5. Bu işlem makinenizi uygun şekilde dezenfekte edecektir.
 6. Haznedeki solüsyonlu suyu akıtarak bitirin.
 7. Su tankını çalkalayıp temiz su doldurun.
 8. Kalan solüsyon kalıntılarını gidermek için makineyi iki kez daha temiz suyla çalıştırın.
 9. Makinenizin iç parçalarında biriken kahve yağı ve kireç kalıntıları bu şekilde temizlenecektir.
 10. Temiz bir makinede demlenen kahve en az dört hafta daha harika sonuçlar verecektir.
Kahve Makinesinin Nasıl Temizleneceğine Dair Önemli İpuçları

*Kahve makinenizde kireç birikmesini minimumda tutmak ve kahve lezzetini artırmak için her zaman temiz içme suyu kullanın.

*Kahveyi içtiğiniz fincanların temizliği de makineler kadar önemlidir. Temiz fincanları kahve koymadan önce sıcak su ile çalkalayıp ısıtarak kahve lezzetini artırabilirsiniz.

*Her sabah makineyi açtığınız zaman kahve yapmadan önce sıcak su akıtırsanız su akış yolunu hem temizleyip hem de ısıtarak kahve lezzetine olumlu etki yaratabilirsiniz.

Illy kapsüllü makinelerin kireç bakımının nasıl yapıldığına kullanım kılavuzlarından ulaşabilirsiniz, ayrıca blog yazılarımıza da ekleyeceğiz.

 

Bloga dön