KAHVE İLE GELEN MUTLULUK: KAHVE NEDEN VAZGEÇİLMEZ BİR ZEVKTİR?

KAHVE İLE GELEN MUTLULUK: KAHVE NEDEN VAZGEÇİLMEZ BİR ZEVKTİR?

KAHVE İLE GELEN MUTLULUK… KAHVE NEDEN VAZGEÇİLMEZ BİR ZEVKTİR?

Çay veya kahve, güne güzel başlamak için hepimizin bir günaydın içeceği var. Günümüzde milyonlarca insan güne zinde başlamak için kahveyi tercih etmekte. Pek çoğumuz için ise kahve vazgeçemediğimiz bir zevktir; aramızda diğer içecekler ile benzeri görülmeyen türde özel bir bağ vardır. Kahvenin sayısız lezzetlerini deneyimlerken bu özel bağın tadını çıkarırız. Peki kahve ile aramızdaki bağ nasıl gelişir? Kahve neden vazgeçilmez bir zevktir?

Kahvenin içinde bulunan kafeinin uyarıcı bir rolü vardır. Beyindeki dopamin salınımını tetikleyerek mucizevî maharetini gösterdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu sayede kahve ile güne mutlu başlayan kahve severler olarak kahve ile aramızda mutluluk dolu bir bağ kuruyoruz. Bu bağ da kahveyi bizim için vazgeçilmez bir zevke dönüştürüyor.

Kahvenin Mutlu Hissettirmesinin Bilimsel Açıklaması Nedir?

Kahvenin Mutlu Hissettirmesinin Bilimsel Açıklaması Nedir?

Bilim adamları kahvenin iyi hissettirmesi üzerine yaptıkları araştırmalar ışığında kahve içince vücudumuzda olan kimyasal değişimleri listelediler. Kahve içtiğimiz zaman, beynimizde bulunan nörokimyasal bir yapı olan adenosin taklit edilir. Adenosin bizi uykulu hissettiren bir kimyasaldır ve kahve adenosini bloke eder. Bu, kahvenin beynimizdeki adenosin işlevine müdahale ettiği ve bizi daha uyanık hale getirdiği anlamına gelir. Adenosin reseptörleri bloke edildiğinde vücudumuz bizi mutlu ve uyanık hale getiren, “iyi hisset” kimyasallarını, glutamat ve dopamin uyarıcılarını, serbest bırakır. Beyindeki nörotransmitterleri uyardığı için de bir fincan kahve bizi mutlu eder. 

Çok Fazla Kahve Tüketirsek Ne Olur?

çok fazla kahve tüketirsek ne olur?

Kahvenin bizi mutlu ettiğini bilimsel açıklamalar ile öğrendik, peki çok fazla kahve tüketirsek ne olur? Öncelikle belirtmeliyiz ki hayatımızda her şey ölçülü yapıldığında güzeldir. Kahve ve kafein tüketimini artırdığımızda, iyi ve mutluluk hissiyatı uzun vadede kötüye gidebilir. Bunu engellemek için kahve alımımızı sınırlandırmamız gerekmektedir çünkü vücudumuz kafein direnci geliştirebilir; bu durumda artık kahve içtiğimizde ihtiyacımız olan mutluluk hissini alamayız.

İşe başlamadan önce içtiğimiz kahvenin, bize mutluluk vermesinin altında bilimin ispatladığı bir gerçek yatmaktadır. Her güzel şey gibi kahveyi de hayatımıza belirli bir ölçüde alarak verdiği mutluluğun zevkini çıkarabiliriz. Bu zevki illy ile yaşamak için kahve çeşitlerini inceleyin.

illy live happilly

Bloga dön