MOKA POT NEDİR VE NASIL KULLANILIR?

MOKA POT NEDİR VE NASIL KULLANILIR?

moka pot

İtalya’nın hemen her evinde küçük, iki bölmeli moka cezvelerine rastlayabilirsiniz; kullanımı kolay olan moka pot ile elde ettiğiniz kahve tam gövdeli ve zengin aromalıdır. 1930’larda İtalya’da icat edilen moka cezvesi, silindir (alt bölme), huni şeklinde bir filtre, kahvenin toplandığı üst bölme ve üst bölmenin altına bir conta vasıtasıyla iliştirilmiş ikinci, ayrılabilir bir filtreden oluşmaktadır.

Moka Pot Sistemi Kahveyi Nasıl Demler?

Alt bölmede ısıtılan su, 2 atmosferlik buhar basıncıyla yükselerek filtredeki toz kahvenin içinden geçer ve sıvı kahve olarak üst bölmede toplanır. Moka pot cezvesinin çalışma sistemini açıklayan videoyu aşağıdan seyredebilirsiniz.

Moka Pot ile Nasıl Kahve Yapılır?

  moka pot nasıl kullanılır

 1. Öncelikle moka potun alt ve üst haznelerden tutup çevirerek açın. Filtresini alt hazneden ayırın.
 2. Alt bölmeye, bölmenin yüzeyindeki valfin en alt noktası seviyesinde içme suyu doldurun.MOKA POT CEZVESİNE TOZ KAHVE DOLDURMA
 3. Huni şeklindeki filtre içini toz kahve ile baskılamadan, serbest bir şekilde, ağzına kadar doldurun. Kaşık yardımı ile dış kısmına vurarak kahvenin yerleşmesini sağlayın. Üst kısmı kaşığın düz tarafıyla sıyırarak fazla kahveyi atın.moka pot nasıl kullanılır
 4. Huni şeklinde filtreyi su doldurduğunuz alt hazne üzerine yerleştirin.
 5. Üst bölmedeki conta ve filtrenin doğru bir şekilde takılmış olduğundan emin olduktan sonra iki bölmeyi sıkı bir şekilde çevirerek birbirine tutturun; sıkıştırmak ve sonrasında açmak için üst bölmedeki kulptan zorlamayın.
 6. Moka cezvesini kısık ateşte yaktığınız ocağınızın en küçük bölmesinin üstüne yerleştirin.moka kahvesi nasıl yapılır
 7. Üst bölmenin kapağının açık durması, kahvenin gelmeye başladığı anı yakalamanıza yardımcı olacaktır.
 8. Kahveniz üst bölmedeki kolondan çıkarken hava kabarcığı oluşturmaya başlamadan hemen önce cezvenizi ocaktan alın; böylelikle, kahvenin en iyi kısımlarını almış olursunuz.maka pot cezvesinde kahve tarifi
 9. Kısa bir süre bekledikten sonra kahvenizi bir kaşık yardımıyla karıştırıp fincana dökerek servis edebilirsiniz.

  Moka Pot Nasıl Temizlenir?

  Moka potlar çoğunlukla alüminyumdan üretilir, alüminyum malzeme kullanılarak üretilen kahve demleme ekipmanları hiçbir zaman sabun, deterjan, sünger gibi malzemeler ile temasa geçirilmemelidir. Bu ekipmanları sadece sıcak su ile elinizle ovalayarak ya da çalkalayarak temizlemeniz gerekir. Aksi halde alüminyum malzeme tepkimeye girerek sağlığınızı tehdit edebilecek bir malzemeye dönüşebilir.

  1. Moka Pot cezvesini kullanır kullanmaz temizlemeniz, artık kahve ve suyun kuruyup leke yapmasına fırsat vermeyerek işinizi kolaylaştıracaktır. Bunun için sıcak olan cezveyi soğuk suyun altında tutarak elinizle tutabileceğiniz bir sıcaklığa düşürün.
  2. Moka Pot cezvesini (alt hazne, filtre ve üst hazne) birbirinden ayırın.
  3. Alüminyum döküm malzemeden üretilmiş olan cezvenizi sadece ılık suda durulayarak temizleyiniz.
  4. Yıkadığınız parçaları kurulayıp bir sonraki kullanıma kadar dolabınıza kaldırabilirsiniz.

  İlgili Ürünler

  moka pot çeşitleri illy toz kahveler illy ombra kaşık illy fincanlar
  Moka Pot Çeşitleri            illy Toz Kahve Çeşitleri      illy Ombra Kaşık              illy Fincanlar
  Bloga dön