Americano Nasıl Yapılır? Espressodan Farkı Nedir?

Americano Nasıl Yapılır? Espressodan Farkı Nedir?

 

en lezzetli americano için eşsiz illy kahvelerini keşfet

 

Bu kahve çeşidi, İtalyanlara özgü espresso kahvenin içimini sert bulan Amerikalıların espresso üzerine sıcak su eklenmesini talep etmeleriyle birlikte zamanla Americano (Amerikan tarzı)adını almıştır. En basit tarifiyle Americano, espressoya sıcak su eklenmesi ile elde edilmektedir. Americano kahvenin espressodan farkı ise daha sulu olduğu için daha az yoğun kahve lezzetini daha uzun sürede içim imkanı ile sunmasıdır; kısa sürede içilen bir kahve yerine daha uzun sürede sıcak kahve içmek isteyenlerin tercih edebileceği bir kahve çeşididir. 

Americano Nasıl Yapılır?

İçindekiler:

  • 20-25 ml espresso
  • Sıcak su (Herhangi bir su ısıtıcısı yerine tercihen buhar çubuğuyla ısıtılması önerilir)

Hazırlanışı:

  1. Americano tarifi için öncelikle espresso elde etmelisiniz. 7gr toz kahveden 90°C sıcaklıktaki suyun 9 bar (atmosfer) basınç ile 35 saniye boyunca akarak 25-30 ml arasında espresso elde edin.
  2. İçme suyunu makinenizin ısıtma çubuğu ile veya farklı bir kaynak (kettle gibi) kullanarak ısıtın.
  3. Isıttığınız suyu maksimum 100ml olacak şekilde espresso üzerine ekleyin.
  4. Americano kahveniz hazırdır.

Uyarılar:

  • Sıcak suyu kaynar haldeyken espresso üzerine eklemeyiniz, kullanacağınız suyun kaynadıktan sonra bir-iki dakika dinlendirilmiş olmasına dikkat ediniz.
  • Americano içmek isteyen kişiye espresso üzerine eklenecek sıcak su miktarını sorabilir, miktar ayarını içecek kişiye bırakabilirsiniz.
  • Single espresso üzerine maksimum 100ml sıcak su eklenmesi önerilmektedir.

 

Kapsüllü Makinelerde Americano Nasıl Yapılır?

Francis Francis marka veya bazı Hotpoint marka makinelerde iperespresso orta kavrulmuş kapsül; bazı Mitaca marka makinelerde illy MPS orta kavrulmuş kapsül; ESE Pod ile çalışan makinelerde illy E.S.E. Pod orta kavrulmuş kahve kullanarak makinenin su geçiş ayarını 20-25 ml arası espresso verecek şekilde ayarlarsanız her seferinde mükemmel illy espresso elde edebilirsiniz. Bu espresso üzerine dilediğiniz miktarda sıcak su ekleyerek americano elde edebilirsiniz.

Bloga dön