RISTRETTO TARİFİ

Gönderim tarihi illy barista

ristretto tarifi

Ristretto, kahve tadını daha yoğun hissetmek isteyenlerin tercih edebileceği, aynı miktarda kahve kullanılmasına rağmen Espressoya kıyasla daha az su geçtiği için kafein miktarı daha düşük olan; aroması daha güçlü ve tek yudumda içilebilen bir kahvedir.

İçindekiler:

15 ml Ristretto için

-           7gr kahve (espressodan daha ince öğütülmüş toz kahve)

-           içme suyu

Hazırlanışı:

Ristretto hazırlamak için Espressodan daha ince öğütülmüş 7gr toz kahveden 90°C sıcaklıktaki suyun 9 bar (atmosfer) basınç ile 7-11 saniye boyunca akarak 15 ml arasında bir içecek alınmalıdır. Ristretto’nun klasik Single Espressodan farkı daha az su ile hazırlanmasıdır. Espressoyu 25-30ml arasında hazırlarken Ristrettoyu 15ml olarak hazırlamanız gerekir.

Ayrıca Francis Francis marka veya bazı Hotpoint marka makinelerde iperespresso orta kavrulmuş kapsül; bazı Mitaca marka makinelerde illy MPS orta kavrulmuş kapsül; ESE Pod ile çalışan makinelerde illy E.S.E. Pod orta kavrulmuş kahve kullanarak makinenin su geçiş ayarını 15ml kahve verecek şekilde ayarlarsanız Ristretto elde edebilirsiniz. 

ristretto ve espresso arasındaki fark


Bu gönderiyi paylaş← Önceki Kayıt Yeni Mesaj →

İlly dünya çapında en çok tercih edilen kahve markası konumundadır; 9 farklı yöreden toplanan kahve çekirdeklerinin her hasat dönemi yeniden düzenlenen oranlar ile karıştırıldığı özel formülü ile her içimde aynı lezzeti sunan benzersiz harmana sahiptir; her fincanda sunduğu deneyim lezzetin ötesinde kültür ve sanatı da bir araya getirerek tüm duyulara hitap eden çok yönlü bir kahve deneyimi sunar.