Sütlü Köpüklü Bir Kahve: Latte Nasıl Yapılır?

Sütlü Köpüklü Bir Kahve: Latte Nasıl Yapılır?

Latte İtalyanca “Süt” anlamına gelmektedir. Espresso’nun yaklaşık 5-6 katı kadar sıcak süt ile birleşiminden oluşan Latte isminin hakkını veren bir kahvedir ve bol sütlü kahve içmeyi sevenler için bire birdir. Latte ile Cappuccino arasındaki en büyük fark ise Latte'nin sıcak süt oranı fazla, süt köpüğü ince bir tabakadan oluşurken Cappuccino'nun sıcak sütü az oranda, süt köpüğünü yoğun miktarda içermesidir. Günümüzde Latte’nin üst köpüğüne yapılan süslemeler Latte Art olarak anılmaktadır, ayrıca çeşitli aromalar katılarak farklı lezzetlerin ortaya çıktığı versiyonlarda oldukça popülerdir. Toffee Nut Latte, Pumpkin Spice Latte gibi çeşitli aromalar kullanılarak yapabileceğiniz Aromalı Latte Tariflerini de buradan inceleyebilirsiniz.

İçindekiler:

  • 20-25 ml espresso
  • 120 ml taze, ısıtılmış ve hafif köpürtülmüş süt
sütlü köpüklü bir kahve latte tarifi

Latte Nasıl Yapılır?  

  1. Latte yapacağınız bardağa 1 shot espresso ekleyin.
  2. Kahve makineniz ile veya başka bir süt köpürtme ekipmanı ile taze sütü ısıtın ve yoğun olmamasına dikkat ederek bir miktar köpürtün.
  3. Espresso üzerine ısıtıp köpürttüğünüz sütü ilave ettikten sonra servis edebilirsiniz.

Uyarılar:

Bu tarifi 150ml hacimli bir bardakta uygulayabilirsiniz. 250ml hacimli bir bardağa daha fazla miktarda Latte yapmak için espresso miktarını iki katına, 40-50 ml double espresso, süt miktarını ise 200 ml’e çıkarabilirsiniz. 

 

 

 

Latte Yapımında Kullanabileceğiniz Ekipmanlar:

Bloga dön